80 WI teachers earn national certification - WKOW 27: Madison, WI Breaking News, Weather and Sports

80 WI teachers earn national certification

Posted:

MADISON (WKOW) -- Dozens of Wisconsin educators have earned professional certification through the National Board for Professional Teaching Standards this year.

State Superintendent Tony Evers says for those 80 educators teaching in Wisconsin schools, this is considered the highest national credential available. That makes 876 total educators in Wisconsin who hold the national certification.

The Wisconsin Department of Public Instruction says the assessments include four portfolio entries that feature teaching practice and six constructed response exercises that assess content knowledge. The assessments are then reviewed by trained educators in each certificate area to evaluate each teacher.

The national certification usually takes between one and three years to complete.

"Research shows that when educators go through the required steps to earn national board certification, there is a positive impact on student achievement," says Evers. "Educator effectiveness is critical to helping our students succeed, and national board certification is one means to ensure the quality of the teacher in the classroom."

Here is a list of this year's National Board Certified Teachers:

Liane Ames of Oshkosh

 

Ripon High School English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

 

Niki Anderson of Eau Claire  

Memorial High School Eau Claire Area School District Science/Adolescence and Young Adulthood

James Bauman of Wausau

 Riverview Elementary School Wausau School District Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Amery High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood Park Lawn Elementary School Oconomowoc Area School District Generalist/Middle Childhood

Michelle Brettingen of Strum

Delong Middle School Eau Claire Area School District Science/Early Adolescence

Sara Brown of Waukesha

Brown Deer High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Lori Carstens of Sheboygan Falls

Northview Elementary School Howards Grove School District Generalist/Middle Childhood

Jill Cavanaugh of Manitowoc

Monroe Elementary School Manitowoc Public School District Generalist/Early Childhood

Mary Chemlick of Milwaukee

Hampton Elementary School Milwaukee Public Schools Generalist/Middle Childhood

Angela Costello of Oshkosh

Merrill Elementary School Oshkosh Area School District Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Margaret Cotter of Edgerton

Edgerton High School World Languages Other than English/Early Adolescence through Young Adulthood

Sara Cruz of Milwaukee

La Escuela Fratney Milwaukee Public Schools Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Kayla Czerwonka of Milwaukee

U. S. Grant School Milwaukee Public Schools Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Michelle Dallman of Thorp

Manz Elementary School Eau Claire Area School District Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Peter Dargatz of Menomonee Falls

Woodside Elementary School Hamilton School District Generalist/Middle Childhood

Ruth Debellis of Brookfield

Country Dale Elementary School Franklin Public School District Generalist/Early Childhood

Joseph Dellis of Waukesha

Kettle Moraine High School Career and Technical Education/Early Adolescence through Young Adulthood

Laura Digman of Platteville

Platteville Middle School Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Jessica Evers of Kimberly

Kimberly High School Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Kelly Flanagan of Colgate

Woodside Elementary School Hamilton School District Generalist/Middle Childhood

Michelle Flohr of Tomahawk

Crescent Elementary School School District Of Rhinelander Generalist/Early Childhood

Heather Friday of Vesper

Mead Elementary Charter School Wisconsin Rapids School District Generalist/Early Childhood

Jessica Geissler of Middleton

Waunakee Middle School Waunakee Community School District Science/Early Adolescence

Rabecca Gibbs of Fond Du Lac

Campbellsport Elementary School Generalist/Early Childhood

 

 

Jessica Grimm of Elkhorn

Westside Elementary School Elkhorn Area School District Generalist/Early Childhood

 

Kristen Grothman of Sun Prairie

Whitehorse Middle School Madison Metropolitan School District Mathematics/Early Adolescence

Jessica Gruber of Sheboygan Falls

Washington School for Comprehensive Literacy Sheboygan Area School District Generalist/Middle Childhood

Wendy Hanson of Eau Claire

Lakeshore Elementary School Eau Claire Area School District Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Randall Hartwig of Marshfield

Marshfield High School Science/Adolescence and Young Adulthood

John Hayes of Eagle River

Northland Pines High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Deborah Hilscher of Ripon

Carl Traeger Middle School Oshkosh Area School District Science/Early Adolescence

Rachael Holden-Kaufman of Superior

Superior High School English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Sara Holub of Kimberly

J R Gerritts Middle School Kimberly Area School District Music/Early Adolescence through Young Adulthood

Cheryl Hopkins of Chippewa Falls

Cameron High School Career and Technical Education/Early Adolescence through Young Adulthood

Carla Kuffel of Rice Lake

Cameron High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Theresa Langhoff of Eau Claire

Lakeshore Elementary School Eau Claire Area School District Generalist/Early Childhood

Erin Layde of Eau Claire

Memorial High School Eau Claire Area School District Science/Adolescence and Young Adulthood

Kim Lewandowski of Stetsonville

St. Anthony School Generalist/Early Childhood

Chad Loebel of Dousman

Kettle Moraine High School Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Lars Long of Eau Claire

Delong Middle School Eau Claire Area School District Science/Early Adolescence

Nicole Marble of Wauwatosa

Mukwonago High School World Languages Other than English/Early Adolescence through Young Adulthood

Katie Marc of Chippewa Falls

Lakeshore Elementary School Eau Claire Area School District Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Dawn Marcott of Eau Claire

Sherman Elementary School Eau Claire Area School District Generalist/Early Childhood

Yvette Marshall of Lancaster

Neal Wilkins Elementary School Platteville School District Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Vance Mead of Eau Claire

Northwoods Elementary School Eau Claire Area School District Generalist/Middle Childhood

Nicole Mueller of Milwaukee

Nicolet High School Nicolet Union High School District English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Deanna Nelson of Altoona

Memorial High School Eau Claire Area School District English Language Arts/Adolescence and Young Adulthood

Abbie Oleson of Eau Claire

Lakeshore Elementary School Eau Claire Area School District Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Judith Patrick of Milwaukee

Wauwatosa East High School Science/Adolescence and Young Adulthood

Kenneth Penfield of Waunakee

Heritage Elementary School Waunakee Community School District Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Valerie Pumala of Cameron

Cameron Middle School Science/Early Adolescence

Timothy Ranis of Onalaska Kim Rendler of Lodi

Lodi Middle School English Language Arts/Early Adolescence

Karen Richie of Menomonee Falls

Menomonee Falls High School Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Michelle Rudnick-Peterson of Appleton

Kimberly High School Science/Adolescence and Young Adulthood

Mary Rumpel of Baldwin

Ellsworth Senior High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Jodi Ryan of Waunakee

Arboretum Elementary School Waunakee Community School District Generalist/Middle Childhood

Casey Scheuren of Kohler

U. S. Grant Elementary School Sheboygan Area School District Generalist/Early Childhood

Kathryn Schiefelbein of Eau Claire

South Middle School Eau Claire Area School District Physical Education/Early Adolescence through Young Adulthood

Erin Schilling of South Range

Northern Lights Elementary School Superior School District Generalist/Middle Childhood

Tiffani Schley of Two Rivers

Jefferson Elementary School Manitowoc Public School District School Counseling/Early Childhood through Young Adulthood

Faith Schneider of Rhinelander

Northland Pines Middle School Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Jessica Severson of Eau Claire

Lakeshore Elementary School Eau Claire Area School District Literacy: Reading-Language Arts/Early and Middle Childhood

Celena Smith Reuter of Eau Claire

Memorial High School Eau Claire Area School District World Languages Other than English/Early Adolescence through Young Adulthood

Patricia Spaulding of Eau Claire

Sherman Elementary School Eau Claire Area School District Generalist/Middle Childhood

Jeffrey Steers of West Bend

Kewaskum High School Social Studies - History/Adolescence and Young Adulthood

Caitlin Steffes of Eau Claire

North High School Eau Claire Area School District Generalist/Early Childhood

Linda Stein of Oshkosh

Merrill Elementary Oshkosh Area School District Generalist/Early Childhood

Pamela Talerico of Kiel

Zielanis Elementary School Kiel Area School District Generalist/Middle Childhood

Christy Timms of Waukesha

Greenfield High School Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Jeremy Traynor of Eau Claire

Delong Middle School Eau Claire Area School District Science/Early Adolescence

Kurt Van Thiel of Appleton

Webster Stanley Middle School Oshkosh Area School District Social Studies - History/Early Adolescence

Susan Volz of Milwaukee

Wauwatosa East High School Exceptional Needs Specialist/Early Childhood through Young Adulthood

Daniel Winkler of Duluth, Minnesota

Superior High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Leah Wintrone of Chetek

Cameron Elementary School Generalist/Early Childhood

Jennifer Wolfe of Duluth, Minnesota

Northern Lights Elementary School Superior School District Generalist/Early Childhood

Mark Zee of Pittsville

Marshfield High School Career and Technical Education/Early Adolescence through Young Adulthood

James Zillmer of Kaukauna

West De Pere High School Mathematics/Adolescence and Young Adulthood

Amy Zinmer of Brule

Northwestern Elementary School School District of Maple Generalist/Early Childhood

 

Cindy Bourdo of Oconomowoc

Samuel Bosley of Amery

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WKOW. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Anna Engelhart at 608-661-2767. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.