Regional boys basketball scores in WIAA play Tuesday - WKOW 27: Madison, WI Breaking News, Weather and Sports

Regional boys basketball scores in WIAA play Tuesday

Posted: Updated:
MADISON (WKOW) -

 The road to the state championship at the Kohl Center in boys basketball kicked off around the state Tuesday night in regional play. Here are some scores and highlights from around the WIAA. 

   Campbellsport 61, Mayville 55
   Fall River 59, Juda 37
   Jackson Christian, Mich. 30, Union Grove 14
   Kettle Moraine Lutheran 102, Cristo Rey Jesuit 7
   Sheboygan Area Luth. 89, Salam School 32
   Sheboygan Falls 75, Saint Lawrence Seminary 41
   Sturgeon Bay 56, Sevastopol 18
   Washburn 56, Mercer 42
   Watertown Maranatha Baptist 48, Utica Christian 23
   West Bend West 48, Milwaukee Vincent 42
   Winneconne 67, Omro 64
   Wittenberg-Birnamwood 50, Northland Pines 41
   Diviision 2 Section 1(equals)
   First Round(equals)
   Marshfield 61, Wausau East 42
   Diviision 5 Section 1(equals)
   First Round(equals)
   Horicon 78, Waterloo 53
   Diviision 5 Section 2(equals)
   First Round(equals)
   Columbus Catholic 89, Tigerton 43
   Division 1 Section 2(equals)
   First Round(equals)
   Green Bay Preble 66, Sheboygan South 56
   Division 1 Section 3(equals)
   First Round(equals)
   Kenosha Indian Trail 66, Janesville Parker 58
   Madison West 78, Badger 60
   Division 1 Section 4(equals)
   First Round(equals)
   Milwaukee South 52, Milwaukee Ronald Reagan 38
   Division 2 Section 1(equals)
   First Round(equals)
   Holmen 68, Menomonie 61
   Hortonville 66, Antigo 43
   Medford Area 60, Shawano Community 56
   New London 72, Waupaca 49
   New Richmond 55, Sparta 45
   Division 2 Section 2(equals)
   First Round(equals)
   Green Bay West 51, Menasha 49
   Marinette 57, Ashwaubenon 47
   Milwaukee Madison 62, Port Washington 58
   Seymour 84, Luxemburg-Casco 63
   West Bend East 78, Grafton 55
   Division 2 Section 3(equals)
   First Round(equals)
   Burlington 60, Milton 50
   Fort Atkinson 57, Waterford 53
   Jefferson 55, Delavan-Darien 46
   Monroe 64, Oregon 49
   Reedsburg Area 80, Portage 75
   Sauk Prairie 72, Baraboo 45
   Division 2 Section 4(equals)
   First Round(equals)
   Catholic Memorial 89, South Milwaukee 61
   Messmer 84, Milw. Samuel Morse-Marshall 61
   Pius XI Catholic 49, Milwaukee North 46
   Wauwatosa East 87, Milwaukee Arts 35
   Wauwatosa West 76, Shorewood 53
   Division 3 Section 1(equals)
   First Round(equals)
   Altoona 69, Nekoosa 33
   Amery 58, Hayward 47
   Arcadia 56, Adams-Friendship 47
   Mauston 55, Westby 47
   Northwestern 67, Baldwin-Woodville 52
   Osceola 66, Spooner 54
   Somerset 57, Barron 48
   Stratford 77, Viroqua 35
   West Salem 66, Wautoma 50
   Division 3 Section 2(equals)
   First Round(equals)
   Amherst 67, Tomahawk 48
   Cedar Grove-Belgium 51, Brillion 45
   Denmark 89, Kiel 48
   Oostburg 57, Chilton 41
   Peshtigo 58, Clintonville 42
   Sturgeon Bay 65, Two Rivers 53
   Division 3 Section 3(equals)
   First Round(equals)
   Edgewood 74, Marshall 58
   Lake Mills 89, Big Foot 54
   Lakeside Lutheran 96, Kenosha Reuther 35
   Richland Center 76, Evansville 71
   River Valley 47, Poynette 38
   St. John's NW Military Academy 69, Clinton 53
   Turner 57, Shoreland Lutheran 40
   Whitewater 66, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 59
   Division 3 Section 4(equals)
   First Round(equals)
   Columbus 61, Berlin 45
   Ripon 75, North Fond du Lac 67
   Saint Thomas More 55, Milwaukee School of Languages 45
   University School of Milwaukee 91, Milwaukee Carmen Northwest 60
   Division 4 Section 1(equals)
   First Round(equals)
   Cameron 64, St. Croix Falls 43
   Chetek-Weyerhaeuser 68, Spring Valley 52
   Cochrane-Fountain City 60, Cadott 52
   Cumberland 78, Boyceville 45
   Elk Mound 72, Fall Creek 63
   Glenwood City 56, Colfax 49
   Mondovi 63, Augusta 59
   Unity 62, Ladysmith 36
   Whitehall 72, Stanley-Boyd 65
   Division 4 Section 2(equals)
   First Round(equals)
   Bonduel 106, Menominee Indian 92
   Coleman 57, Laona-Wabeno 55
   Manawa 56, Crandon 55
   Neillsville 69, Chequamegon 34
   Phillips 76, Colby 57
   St. Mary Catholic 79, Weyauwega-Fremont 38
   Thorp 67, Abbotsford 46
   Division 4 Section 3(equals)
   First Round(equals)
   Aquinas 71, Coulee Christian-Providence 59
   Belleville 59, Dodgeland 53
   Cuba City 48, Boscobel 36
   Luther 75, Lancaster 52
   Necedah 51, Brookwood 49
   Parkview 72, Johnson Creek 61
   St. Marys Springs 76, Montello 54
   Westfield Area 68, Cambridge 61
   Division 4 Section 4(equals)
   First Round(equals)
   Algoma 59, Reedsville 48
   Hope Christian 91, Williams Bay 65
   Kewaunee 71, Ozaukee 52
   Lake Country Lutheran 68, Milwaukee Collegiate Academy 43
   Living Word Lutheran 79, Kenosha Christian Life 43
   Manitowoc Lutheran 96, Mishicot 74
   Palmyra-Eagle 83, Milwaukee Lifelong Learning 70
   Random Lake 75, Gibraltar 58
   Division 5 Section 1(equals)
   First Round(equals)
   Drummond 69, Winter 27
   Eau Claire Immanuel Lutheran 76, New Auburn 32
   Flambeau 52, Bruce 46
   Hurley 76, Bayfield 53
   Lake Holcombe 56, Greenwood 42
   Luck 72, Shell Lake 26
   McDonell Central 71, Cornell 49
   Northwood 68, Mellen 42
   Owen-Withee 70, Clayton 27
   Prentice 76, Birchwood 32
   Rib Lake 92, Prairie Farm 53
   Siren 69, Butternut 47
   Solon Springs 84, Frederic 64
   South Shore 74, Lac Courte Oreilles 21
   Turtle Lake 73, Gilman 32
   Division 5 Section 2(equals)
   First Round(equals)
   Almond-Bancroft 74, Marion 46
   Assumption 83, Bowler 26
   Florence 80, Goodman 73
   Green Bay N.E.W. Lutheran 61, Sevastopol 48
   Gresham Community 71, Wisconsin Valley Luth. 58
   Oneida Nation 52, Valley Christian 48
   Phelps 73, Lena 36
   Pittsville 54, Loyal 52
   Port Edwards 64, Tri-County 56
   Rosholt 99, Northland Lutheran 57
   Saint Thomas Aquinas 43, White Lake 39
   Suring 71, Elcho 31
   Three Lakes 70, Gillett 51
   Wausaukee 58, Niagara 49
   Wild Rose 76, Newman Catholic 53
   Division 5 Section 3(equals)
   First Round(equals)
   Bangor 105, La Farge 22
   Blair-Taylor 76, Gilmanton 60
   De Soto 52, North Crawford 28
   Hillsboro 61, Wonewoc-Center 39
   Independence 72, Granton 11
   Kickapoo 68, Iowa-Grant 58
   Potosi 64, Belmont 38
   River Ridge 48, Highland 46
   Royall 85, Pepin/Alma 27
   Seneca 70, Riverdale 31
   Shullsburg 63, Benton 56
   Wauzeka-Steuben 75, Ithaca 56
   Division 5 Section 4(equals)
   First Round(equals)
   Barneveld 80, Madison Country Day 39
   Black Hawk 78, Albany 32
   Hilbert 70, Eastbrook Academy 29
   Lourdes Academy 89, Elkhart Lake/Glenbeulah 52
   Oakfield 59, Stockbridge 37
   Pecatonica 70, Central Wisconsin Christian 34
   Randolph 56, Cambria-Friesland 41
   Rio 62, Argyle 34
   Sheboygan County Christian 69, Princeton/Green Lake 52
   Wayland Academy 69, Monticello 55
   Williams Bay Faith Christian 59, Catholic Central 41
   Young Coggs Prep 76, Heritage Christian 67
 

Powered by Frankly